terrariumOfisiniz için küçük bir bahçe yapmaya hazır mısınız ?

İster evinizde ister ofisinizde dekorasyonun içine dahil edebileceğiniz minyatür bahçelerinizi birlikte yapıyoruz. Terrarium’un en önemli özelliği, normalde ev içinde bakamayacağımız yüksek nem oranına ihtiyaç duyan tropik bitkileri yaşatmamıza fırsat vermesidir.

YouTube video

M3 Works ekibi olarak bir çok firmamıza yapmış olduğumuz Terrarium peki nasıl yapılır? Tabanı, doğal veya yapay zemin malzemeleri ile kaplanır. Bunlar; kum, toprak, çakıl, çeşitli taşlar, bitki lifleri gibi doğal veya diğer yapay malzemelerdir. Hayvan ve böcekler için hazırlanan teraryumlarda zeminin içine küçük mağaracıklar konularak bazen saklanma yerleri yaratılır. Bazen yapay malzemeli zemine saksı gömülerek bitki de yerleştirilebilir.

Terrariumlar içerisinde hayvan bakılabilecek kapalı alanlar olarak gösterilebilirler ancak teraryumlarda bakılabilecek hayvanlar evcilleştirilen canlılar statüsünde ya da teraryumda bakılabilir özellikte olmalıdır. Terrariumlarda bakılabilen hayvanlar; yılan, bukalemun, kaplumbağa, kurbağa, iguana, semender, gecko, hamster, örümcek türleri, Böcek türleri gibi canlılardır.

Terrariumlarda bakılan bitkilere örnek olarak Caladium bicolor, Cyperus alternifolius (Japon şemsiyesi), Dracaena sanderiana, Acanthaceae (fitonya türevleri), Soleirolia (arapsaçı), Ficus pumila, küçük eğrelti otları, etebur bitkilerin bazı türleri, Peperomia, Selaginella ve Pilea gösterilebir. Sulak alanlarda yetişen ve ömrünün büyük bir bölümünü suyun dışında geçiren bitki türleridir. Devamlı suyun içinde kalırlarsa çürürler.

Bir teraryumda içinde yaşan canlıların ihtiyaçlarına göre kontrollü bir ortam oluşturulmalıdır. Havayı nemlendirmek, ortamı aydınlatmak, çevreyi ısıtmak bir teraryumdaki temel unsurlardır. Bunun dışında terrarium yerleştirilecek canlıların ihtiyaçlarına göre tırmanma, saklanma, dinlenme, güneşlenme yerleri ve amfibiler için gölet oluşturulması gerekebilir.

Katılımcı: 10-500
Zaman: 60-120 dakika
Kazanımlar: İletişim, Motivasyon, Yaratıcılık, Konsantrasyon, Eğlence

Referans İşler

DRD

M3 Works olarak DRD ekibi için gerçekleştirdiğimiz Terrarium Atölyesi eğlenceli anlara sahne oldu. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte DRD çalışanları kendi küçük dünyalarını yarattılar. Birlikte çok eğlenen ekip Terrarium Atölyesi gerçekleştirildiği için çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.m3.com.tr/drd-terrarium-atolyesi/

Gittigidiyor.com

Gittigidiyor.com ekibi ile birlikte oldukça keyifli bir aktivite olan Terrarium Atölyesi’ni gerçekleştirdik. Birbirinden keyifli anlara sahne olan Terrarium Atölyesi’nde 60 kişilik bir katılımcı grubu vardı.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.m3.com.tr/gittigidiyor-com-terrarium-atolyesi/

BNP Paribas Cardif

Eğitmenimizin alana gelmesiyle birlikte Terrarium Atölyesi başladı. Terrarium Atölyesi’nde heyecan bir an olsun azalmadı. Hep birlikte oldukça farklı bir aktivite gerçekleştiren katılımcılar hem terrarium yapmanın inceliklerini öğrendi hem de birbirlerini yakından tanıma fırsatı yakaladı.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.m3.com.tr/bnp-paribas-cardiff-terrarium-atolyesi/

Etkinlik Türü
Atölyeler
Süre
30dk. - 150dk.
Katılımcı Sayısı
2-10 (Küçük Grup)
11-100 (Orta Grup)
101-1.000 (Büyük Grup)
Kazanımlar
Eğlence
İletişim
Motivasyon
Yaratıcılık